Created with Sketch.
777 212 070 (9:00 - 18:00)
Created with Sketch. info@dsmile.cz

dSmile

Maximum pro krásný úsměv

Proč zuby praskají a co s tím

01.03.2018 Blog

Praskání zubů máme nejčastěji spojené s mechanickým odlomením jejich kousků po kousnutí do něčeho tvrdého, typicky kamínek v čočce nebo rýži. Zdaleka se však nejedná o jediný ani nejvýznamnější důvod praskání zubů. Zuby jsou obecně velmi tvrdé, k nezničitelnosti mají ale zkrátka daleko. Co dalšího tedy může způsobit jejich praskání? A lze se proti němu účinně bránit? 

 Opatrnosti není nikdy nazbyt

 Kromě již zmíněného odlomení zubu po kousnutí do tvrdého materiálu může mít jeho mechanické poškození na svědomí samozřejmě i tvrdý náraz. Tomu bývají často vystaveni sportovci. Ochrana proti těmto nebezpečím, které na náš chrup číhají, je nasnadě. V prvním případě je to čistě opatrnost při konzumaci potravin, v případě druhém je to potom poctivé nošení kvalitního, na míru vyrobeného, chrániče zubů při každé takové aktivitě, která by mohla vést k významnému poškození chrupu.

Skryté nebezpečí

 Tím hlavním nebezpečím pro naše zuby je však není tvrdý náraz ale jejich oslabení či přetížení. Zuby zaplombované, s kazy, vyplňované či ty s odstraněnými kořenovými kanálky a nervy, jsou obecně slabší a tím pádem i náchylnější k jakémukoliv poškození. Velmi často praskají zuby zcela mrtvé. Ty je v případech, kdy je prasklina příliš velká, dokonce často nutné extrahovat. Prevencí těchto nepříjemných situací je pečlivá a pravidelná péče u chrup, časté kontroly u zubního lékaře a také záměna amalgámové plomby za bílou fotokompozitní, která je k zubu mnohem šetrnější.

Speciální rizikovou skupinou jsou potom lidé trpící tzv. bruxismu. Při něm má dotyčný tendenci silně zatínat zuby, které jsou tak silně a často namáhány. V konečném důsledku potom opět, stejně jako v předchozích případech, praskají. V tomto případě je řešením opět chránič zubů, tentokrát ve speciální noční úpravě.

Náš tým

Vadym Sherman

Je specialistou na počítačovou stomatologii, vytváření náhrad pomocí technologie CAD...

Michal Livshyts

Od absolvování univerzity se aktivně účastní mezinárodních konferencí, sympozií a...

Alexander Livshyts

Po absolvování univerzity se specializuje na estetickou rekonstrukci chrupu a...

Objednejte se k nám

Jakmile to bude možné, ozveme se vám s návrhem termínu.