Created with Sketch.
777 212 070 (9:00 - 18:00)
Created with Sketch. info@dsmile.cz

dSmile

Maximum pro krásný úsměv

Estetika ve stomatologii – historie

26.02.2018 Blog

Jakkoliv by se mohlo zdát, že touha po krásných, bílých zubech je projevem moderní fascinace krásou, opak je pravdou. Péči o zuby věnovali nemálo svého času již staří Římané, jednak z důvodů estetických, jednak proto, že správně chápali souvislost mezi čistotou zubů a jejich zdravím. Honba za bílými zuby tak trvá již celá staletí, jediné, co se změnilo, jsou metody. I když… Je tomu opravdu tak?

Již staří Římané aneb bělení zubů v minulosti

Staří Římané jsou svojí starostí o tělo známí a fakt, že pečovali i o vzhled a zdraví svých zubů tak ani příliš nepřekvapí. Metody, které pro dosažení krásného úsměvu Římané používali, spočívaly v obrušování povrchových vrstev zubů částečkami popela. Ačkoliv šlo o velmi účinnou metodu, zuby oslabovala až příliš a ty se tak staly náchylnými ke vzniku kazů. V následujících staletích byla možno na tuto metodu v mírně odlišných variantách narazit po celém světě, jen se někdy místo popela používal prach z cihel, jindy prášek z kostí. Významnou inovací byl vynález zubního kartáčku v 15. století v Číně, tou pravou revolucí se však stal až objev fluoridu v polovině 19. století.

Moderní metody bělení

 Ve chvíli, kdy byl prokázán pozitivní vliv fluoridů na chrup, otevřela se možnost používání směsi bělícího prostředku a právě fluoridů, čímž se alespoň do jisté míry vyrovnávalo poškozování skloviny při bělení, nejčastěji peroxidem vodíku. V tuto chvíli se již dostáváme do období, které trvá prakticky dodnes, neboť peroxid je pro bělení používán i dnes při zákrocích estetické stomatologie. Při běžném čištění zubů pastou, byť je u ní zdůrazňován bělící účinek, však není výsledek založen na peroxidu, kterého se v pastách vyskytuje minimálně, nýbrž na starém známém obrušování vrchní vrstvy. Kruh se uzavírá a my se tak při každodenním čištění zubů vracíme alespoň symbolicky do doby starého Říma.

Náš tým

Vadym Sherman

Je specialistou na počítačovou stomatologii, vytváření náhrad pomocí technologie CAD...

Michal Livshyts

Od absolvování univerzity se aktivně účastní mezinárodních konferencí, sympozií a...

Alexander Livshyts

Po absolvování univerzity se specializuje na estetickou rekonstrukci chrupu a...

Objednejte se k nám

Jakmile to bude možné, ozveme se vám s návrhem termínu.